צור קשר

צוואות וירושות

צוואות וירושות, עריכת צוואה הינה הדרך הטובה והבטוחה ביותר להבטיח חלוקת עזבונו של אדם לפי רצונו. צוואה היא מסמך משפטי המסדיר את חלוקת רכושו של אדם לאחר מותו.

תוכן עניינים

צוואה

צוואה יכולה להיות כללית ולפרט רק קווים מנחים למימושה, ומנגד הצוואה יכולה לכלול הוראות מדויקות ותנאים לביצועה ולחלוקת הרכוש. אדם יכול להשאיר אחריו מספר בלתי מוגבל של צוואות, אך הצוואה האחרונה בזמן מבטלת כל צוואה קודמת, והיא זו שבסופו של דבר תתקיים.

עורך דין צוואות וירושות

מקרים בהם רצוי ומומלץ מאוד לערוך צוואה הם

  • ידועים בציבור.
  • זוגות בפרק ב'.
  • כאשר המצווה מעוניין להוריש חלקים מעיזבונו למי שאינו קרובו.
  • בני זוג גרושים/פרודים.
  • זוג מבוגר ללא ילדים.

לאחר היכרות עם עורך הצוואה, עו"ד חן שגן מסייעת לנסח אותה היטב מתוך מטרה שהצוואה תהיה ברורה תשקף בצורה פשוטה את כוונתו ורצונו של המצווה, ותמנע מחלוקות וסכסוכים מיותרים מבני המשפחה של המצווה.

לצורך מימוש של הצוואה, יש להגיש בקשה לצו קיום צוואה.

הצטרף לרשימת התפוצה שלי

Contract

ירושה ע"פ דין

בהעדר צוואה, העברת רכושו של אדם ליורש, תעשה על פי דין, לפי הוראות חוק הירושה, התשכ"ה- 1965, כאשר היורשים על פי דין הם בני משפחתו של הנפטר, בהתאם למידת הקרבה המשפחתית. החוק קובע את כללי הירושה על פי דין, מתוך כוונה להגיע לאופן בו היו רוב האנשים מעוניינים לחלק את נכסיהם לאחר מותם. 

לצורך מימוש הירושה, יש להגיש בקשה לצו ירושה. 

עו"ד חן שגן מסייעת ללקוחותיה להגיש לרשם לענייני ירושה את הבקשות הרלוונטיות לפי העניין (בקשה לצו ירושה/צו קיום צוואה), מתוך מטרה כי יעלה בידי היורשים לממש את זכות לירושת המנוח בצורה המהירה והבטוחה ביותר. 

תחומי עיסוק

עו"ד רוית חן שגן מספקת שירותי עריכת דין בתחומי המקרקעין, הצוואות והירושות וייפוי הכוח המתמשך מזה למעלה מ- 20 שנה

הסכמי מקרקעין

מיסוי מקרקעין

צוואות וירושות

יפוי כח מתמשך

שירותי נוטריון

גישור מחלוקות

שאלות נפוצות

ירושה ללא צוואה

ירושה ללא צוואה ניתנת לפי צו ירושה לפי חוק הירושה התשכ"ה- 1965. יש לעתור לצו ירושה במהלך תקופה מוגדרת מראש.

חוק הירושה

חוק הירושה התשכ"ה- 1965 מגדיר כי במידה ואין צוואה בנמצא, כל הרכוש, הנכסים והכספים של המנוח יחולקו בין בן/בת זוגו וצאצאיו באופן שווה, כאחד מחצית מהירושה מועברת לבן/בת הזוג.

במידה ולמנוח אין בת זוג, רכושו יחולק באופן שווה בין ילדיו. במידה ולמנוח אין ילדים, רכושו יועבר לרשות הוריו, אחיו או כל קרוב מקרבה ראשונה. במידה ולא מוגשת עתירה לירושה משום גורם משפחתי, הירושה מועברת לרשות קופת המדינה באופן אוטומטי.

מתי צוואה לא תקפה

צוואה לא תקפה כאשר היא אינה מנוסחת בהתאם לחוק הירושה התשכ"ה- 1965, אינה נחתמת בידי שני עדים, אינה חתומה על ידי מנוח או אינה מוגשת לבית הדין לענייני משפחה, בכדי לקבל תיקוף בעיני המשפט.

יש לציין כי ניתן לעתור לרשם לענייני ירושה ולבית המשפט ולבקש לקבל את הצוואה, אך ההחלטה אם להתחשב בבקשה ולהיענות לה שמורה לרשם ולשופט.

צוואה בכתב יד

צוואה בכתב יד נכתבת על ידי המוריש בכתב ידו בלבד, חתומה על ידו וכוללת תאריך חתימה. לפי סעיף 25 לחוק הירושה, חיוני כי כלל הצוואה תיערך בכתב ידו של המוריש, אך אין צורך בעדים או בחובת הפניה לעורך דין במקרה זה.

יש לציין כי צוואות בכתב יד הן כאלו שמאוד פשוט לערער עליהן, והן לא בהכרח מתקבלות בבית המשפט, מאחר וקיימת טענה שפשוט מאוד לזייף אותן.

כיום, ההמלצה הרווחת היא לערוך צוואה מסודרת בפני שני עדים, ולהגיש אותה לרשם לענייני ירושה לקבלת תיקוף בעיני החוק. פעולה זו מונעת בעייתיות וויכוחים מיותרים בעתיד, ומבטיחה שהממון יחולק לפי רצונותיו של המנוח בבוא העת.

צוואות וירושות

מאמרים מקצועיים

הצג את כל המאמרים

צילום בניינים

עורך דין דיני חוזים

עורך דין דיני חוזים הוא עורך דין שיודע כיצד לערוך חוזים ברמה מקצועית. במהלך חיינו, רובנו ניתקל בצורך לערוך חוזה כזה או אחר לרכישה או מכירה של דירה, הצטרפות למקום עבודה, הסדרת חלוקת הרכוש בין זוג נשוי באמצעות הסכם ממון, הסכם גירושין ואף עריכה של הסכם צוואה לעקיפת צו הירושה הסטנדרטי.
stumpblue

מה זה נוטריון

נוטריון הוא עורך דין מוסמך שעבר קורס נוסף לקבלת תואר הנוטריון, המאפשר לו לאשר, לאמת, להעיד ולערוך מסמכים משפטיים. חתימת נוטריון היא בעלת משקל רב יותר משל עורך דין פשוט, והיא מעידה בפני בית המשפט כי המסמך הוא מקורי, חוקי, ומאושר על ידי כל הצדדים החתומים עליו ממקום של רצון חופשי ותום לב. 
house plan

עורך דין מקרקעין

עורך דין מקרקעין או עו"ד נדל"ן הוא עורך דין העוסק בכל המתקשר לנדל"ן פרטי ומסחרי ולרבות לעסקאות רכישה ומכירה, שכירות, עסקאות קומבינציה, פרצלציות ועוד. תפקידו של עו"ד מקרקעין הוא לסייע ולהביא לסגירה של עסקה על הצד הטוב ביותר, תוך ייצוג הלקוח מול רשויות המדינה השונות ומול צד ב', עד לחתימה על חוזה בו מובעים תנאים שסוכמו מראש. 

דילוג לתוכן